LIS

Narodzić się na nowo

Potrzeba nam narodzić się na nowo, by światu nieść Ewangelię

A.R. Łowiccy

To temat dnia skupienia, który odbył się 23 listopada na Jesionce. Dziękujemy Bogu i naszej parze rejonowej, że mogliśmy w nim uczestniczyć. W tym trudnym, zabieganym świecie taki czas zatrzymania nawet kilkugodzinny jest bardzo potrzebny. Dobrze jest odświeżyć  swój umysł, spotkać ludzi, którzy idą za Jezusem. Dzień ten rozpoczęliśmy Jutrznią. Już na niej słowo wprowadziło nas w klimat tematu. „Bracia, bardziej starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór.” No właśnie po co przyjechaliśmy, przecież każdy z nas nawrócił się, przyjął Jezusa jako Pana i Zbawiciela. A tu słowa księdza Tomasza, że mamy otworzyć swoje serca, aby Bóg mógł zadziałać. Kawa i herbata spotkanie we wspólnocie, choć tak rzadko się spotykamy to czuliśmy się jak w wielkiej rodzinie . I oto Bogu chodzi byśmy byli chrześcijańską rodziną, chociaż jesteśmy grzeszni o czym ksiądz Tomek mówił na swojej konferencji. Czy lubimy nowe? Każdy dąży do tego by mieć coś nowego.  Nowe to nowe życie, narodzenie. Aby się narodzić musimy się począć. Począć pewną myśl. Powtórne narodzenie poczęcie od Pana Boga. Narodzenie to nie koniec tylko początek, bo się uczymy. Co mnie najbardziej wzruszyło na konferencji księdza, to słowa , że Nikodem przychodzi w nocy ( a to czas szatana). Noc jest tajemnicza, wiele w nocy dzieje się złego.

A Jezus przełamuje noc. Przychodzi do człowieka w czasie niekoniecznie korzystnym dla człowieka.  Ale kiedy człowiek otwiera swoje serce, wtedy Bóg jest blisko i mamy radość. Kiedy to następuje:

Sakrament pojednania – człowiek godzi się z panem Bogiem, człowiek musi wniknąć w siebie. Kiedy grzech nas blokuje nie mogę uczynić tego co dobre. Możemy oczyścić się . Niebo jest dla ludzi pięknych   ( duchowo).

Eucharystia – człowiek napełnia się Panem Bogiem.

Nowe- człowiek się nie może zmienić, ale pan Jezus mówi o przemianie. Zmieniamy sposób swojego myślenia. Bóg staje się moim Panem. Będę inaczej postępował. Rozwój jest wewnątrz, my rodzimy się dla Nieba, a jak będzie dowiemy się na sądzie ostatecznym. My rodziny chrześcijańskie mamy pokazywać swoim dzieciom co w życiu jest ważne. Mamy rodzić się na nowo we współpracy z Panem Bogiem. Ciągłe trwanie przy Panu Bogu jest naszym celem. Żyjemy dla Nieba. Moim nauczycielem ma być Jezus Chrystus. Nasze małżeństwo tez mamy odnawiać. Najściślejsza relacja to małżeństwo, trzeba go chronić.

Jeśli Bóg na pierwszym miejscu to reszta będzie na swoim miejscu. Jak ważne słowa księdza, które przypomniały nam hierarchię, co jest ważne. Wystarczy usłyszeć głos i za nim iść, trwać mimo wszystko, mimo prześladowań.

Na spotkaniu w grupach temat dalej pogłębialiśmy. Dalej rozważaliśmy fragment o Nikodemie  J 3, 1-17.

Odpowiadaliśmy sobie na pytania:

Co znaczy być nowo narodzonym chrześcijaninem?

Czemu musimy narodzić się na nowo?

Jak do tego może dojść?

„Narodzić się na nowo” to okazja do podjęcia refleksji nad owocami formacji w Domowym Kościele. ( Moje osobiste refleksje).

Każdy z nas próbował odpowiedzieć na to pytanie. Po tym spotkaniu przychodzi refleksja, że życie chrześcijańskie nie jest łatwe, ale możliwe. Jezus działa w naszym życiu namacalnie, czyniąc cuda, których często nie widzimy. A przecież największym cudem jest to, ze nas wybrał, ukochał i powołał.

Kilka fragmentów z Pisma Świętego, które umacniają nas w wierze:

„Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie jest nowym stworzeniem. To co dawne minęło, a oto stało się nowe.”

” nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu świętym”

„ wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym którzy wierzą w imię Jego”

Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.”

Eucharystia uwieńczenie wiary w Chrystusa i spotkanie z Nim w Komunii Świętej, co dało wielki pokój serca.

Konferencja Zosi i Bogdana oraz zabawa Anetki, która porządkuje nam bycie w Domowym Kościele. Najważniejsza jest praca w domu, w naszym małżeństwie . Odkrywanie formacji i zobowiązań jako drogi która pomaga nam w dążeniu do świętości- do Nieba.

Spotkanie z Anią panią psycholog, która mówiła nam, że ważne jest, aby nie iści za światem , a słuchać swoich dzieci i razem z nimi odkrywać świat poprzez zainteresowania, pasje, a najważniejszą pasja naszego życia jest Jezus Chrystus.

Nieszpory – kolejna modlitwa Kościoła, która pokazuje naszą jedność z całym kościołem katolickim.

Kiedy ktoś jest „zbawiony”, rodzi się na nowo, zostaje duchowo odnowiony, i staje się dzieckiem Bożym, poprzez prawo nowych narodzin. Zaufanie Jezusowi Chrystusowi, który zapłacił za nasze grzechy, gdy umierał na krzyżu, to duchowe narodzenie na nowo. „Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem...”

Na koniec słowa piosenki roku.

Potrzeba nam narodzić się na nowo,
by światu nieść Ewangelię
aby nieść światło Jezusa Chrystusa Pana i Zbawiciela.
Więc obudź się i ruszaj, zawierz Mu swój los.
Niech cały świat usłyszy Słowo, by narodzić się na nowo, na nowo

Mam nadzieję, że w naszych i waszych sercach Jezus będzie rodził się ciągle. Duch Święty będzie dział i będą w naszym życiu widoczne owoce rekolekcji .   Do rychłego spotkania na kręgach, dniach wspólnoty, rekolekcjach Łowiccy