PAŹ

Relacja z rekolekcji dla par diecezjalnych

W dniach 16-18.10.2009r. uczestniczyliśmy rzec można w historycznym wydarzeniu.

M.M. Sikora

Kliknij aby powiekszycW tym czasie w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce (Górka Klasztorna koło Łobżenicy) odbyły się po raz pierwszy rekolekcje dla par diecezjalnych. W rekolekcjach tych uczestniczyły pary diecezjalne z 3 filii: warszawskiej, poznańskiej, pelplińskiej.

Bogu niech będą dzięki za ten czas rekolekcji , czas podczas którego Duch Św. prostował nasze ścieżki, umacniał, napełniał radością. Bo jak mówił ks. Andrzej Wachowicz moderat DK radosnego dawcę miłuje Bóg.
Rekolekcje poprowadziły pary filialne oraz ks. Andrzej Wachowicz, którzy mówiąc
o posłudze pary diecezjalnej dzielili się własnymi radościami i smutkami z okresu, gdy sami pełnili te posługę. Pokazywali sytuacje, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, zagrożenia jakie można napotkać a przede wszystkim dobro jakie płynie z daru służenia drugiemu człowiekowi.
Podczas konferencji na tematy: „ Zadania wspólne dla wszystkich par odpowiedzialnych”, „Wizja drogi w Domowym Kościele”, „Rola i zadania pary diecezjalnej” padło m.in. wiele pytań, niby retorycznych a tak naprawdę zmuszających do szukania prawdziwej odpowiedzi głęboko w sobie, np. :
•Czy mamy świadomość tego co oznacza być parą diecezjalną (rejonową, animatorską)?
•Czy mamy taką wiarę, że możemy „wyciągnąć rękę i mieć” , czy szukamy tylko ludzkich wyjść; czy potrafimy zaufać Bogu do końca ?
•Czy znamy i jesteśmy wierni zasadom DK i tym samym czy jesteśmy posłuszni Kościołowi?
•Czy wskazujemy innym drogę w DK, czy naprawdę żyjemy tym do czego mamy poprowadzić innych?
•Czy zarażamy zapałem, miłością , czy włączamy innych do posług?
•Czy wiemy, że posługa w DK ma charakter nadprzyrodzony, bo do tej posługi powołuje nas Bóg?

Treści było wiele i nie sposób ich wszystkich przywołać lecz co najważniejsze za tymi treściami stali ludzie, którzy głosili je z miłością. Ich słowa budowały, systematyzowały
i porządkowały to co w nas było chaotyczne i zagmatwane. Dały poczucie wielkiego wsparcia, wsparcia jakie można dać tylko wtedy gdy głosi się słowo w imię Boga .

Sobotni wieczór poświęcony został siostrze Jadwidze. Ela i Mirek Wrotkowie para diecezjalna Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowali nam kilka krótkich filmów (nagranych aparatem fotograficznych) ze spotkań z siostrą Jadwigą z ostatnich 2 lat. Była to chwila zadumy i jednocześnie radości, gdy patrząc się na siostrę Jadwigę widzieliśmy jej pogodę ducha , bez względu na stan zdrowia, oraz miłość i troskę o DK .

Te rekolekcje były kolejnym darem od Boga, darem , którego nie możemy zmarnować .