Działalność społeczna Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

K. A. Kucharscy

Sympozjum, które odbyło się 18 kwietnia 2015 roku  w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  w Warszawie.  Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego oraz Parlamentarny Zespół Sympatyków Ruchu Światło-Życie,  Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W sympozjum  uczestniczyło ponad 400 osób, które  poświęconego było życiu i działalności ks. Franciszka Blachnickiego. Konferencję otworzył Poseł na Sejm RP Robert Telus.

Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie bp Adam Wodarczyk mówił w swoim wystąpieniu, że myśl ks. Blachnickiego aktualna jest w każdej dziedzinie - począwszy od formacji stricte religijnej, od potrzeby ewangelizacji, przemiany katechumenalnej duszpasterstwa i parafii. Bp  Piotr Turzyński,  mówił , że ks. Blachnicki jest wielkim personalistą, bo nowa wspólnota, kultura, zależy przede wszystkim od nowego człowieka. A jeżeli nie ukształtuje się nowego człowieka, to nie będzie nowej wspólnoty i nie będzie nowej kultury i środowiska. Natomiast dla myśli pastoralnej dziś szczególnie cenna jest wizja żywego Kościoła, o której mówił ks. Blachnicki - powiedział KAI bp Turzyński. - Chrześcijanie świadomie przeżywają swoją wiarę i podejmują odpowiedzialność za Kościół, a w nim szczególnie ważną rolę do odegrania mają ludzie świeccy. - To jest prorocza wizja, wielka i wciąż aktualna i to powinno nas dzisiaj wciąż inspirować - podkreślił bp Turzyński. Obaj biskupi wyznali, że co roku jeżdżą na oazy. - Wakacje bez oazy są wakacjami straconymi. Zapraszamy! tam jest entuzjazm, radość, głębia, drugi człowiek, miłość, a nade wszystko Pan Bóg, Który kocha - stwierdził bp Piotr  Turzyński.