STY
31

Po pierwsze: życie Słowem Bożym

25 stycznia w WSD w Łowiczu punktualnie o godz. 14 rozpoczęło się coroczne spotkanie opłatkowe

K. T. Widulki

Kliknij aby powiekszyc

Ruchu Światło – Życie diecezji łowickiej. Przez poszczególne punkty spotkania przewijała się myśl, jakie umiejętności i postawy musimy zdobyć, aby stać się w pełni chrześcijaninem.

Moderator Domowego Kościoła  – ks. Zbigniew Kaliński, rozpoczął spotkanie modlitwą do Ducha Świętego. Po powitaniu przybyłych księży, gospodarzy naszego spotkania czyli wspólnoty seminaryjnej oraz przedstawicieli poszczególnych wspólnot nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przygotowywaliśmy się do centralnego punktu naszego spotkania – Eucharystii. W czasie cichej adoracji rozważaliśmy słowa ks. Franciszka Blachnickiego : „Żeby stać się chrześcijaninem, trzeba było zdobyć pewne umiejętności i postawy w następujących dziedzinach:

  • Po pierwsze: życie słowem Bożym. To nie jest to samo, co poznanie Pisma Świętego. Tu chodzi o przyjęcie słowa Pisma Świętego jako słowa życia, według którego musimy postępować.
  • Po drugie: wdrażanie do życia modlitwy. To nie jest znowu to samo, co nauczenie się pacierza. Tak niestety dzisiaj często bywa, że dzieci się uczą pacierza w domu czy na nauce religii, i odmawiają ten pacierz, ale gdy dorastają, nie potrafią się modlić spontanicznie, bezpośrednio.
  • Po trzecie: wdrażanie do tego, co wyraża greckie słowo metanoia - nawróce­nie, przemiana sposobu myślenia, wartościowania, działania. Żeby się stać chrze­ścijaninem, trzeba odrzucić pogańskie zwyczaje, obyczaje, trzeba się przemienić.
  • Po czwarte: wdrażanie do życia liturgicznego, czyli do przyjmowania sakramentów, zwłaszcza Eucharystii.
  • Po piąte: wdrażanie do dawania świadectwa. Ten, kto chce być chrze­ścijaninem, musi umieć dawać świadectwo o Chrystusie, o swojej wierze.
  • Po szóste: wdrażanie do diakonii, czyli do służby we wspólnocie. Żeby wejść do wspólnoty, trzeba służyć za pomocą darów, które każdy posiada, trzeba wejść do wspólnoty Kościoła w postawie aktywnej, w postawie od­powiedzialności za sprawy wspólnoty”. (ks. F. Blachnicki „Idąc, czyńcie uczniami”)

Przygotowując się do Eucharystii mogliśmy skorzystać z Sakramentu Pokuty, a zaśpiewane na koniec słowa „Jesteśmy piękni, Twoim pięknem Panie”  wyrażały nasza głęboka wdzięczność i uwielbienie Boga za dar przebaczenia i pojednania.

Liturgię, której przewodniczył ks. Zbigniew Kaliński, koncelebrowali wszyscy przybyli kapłani, zaś homilię wygłosił moderator Ruchu Światło – Życie diecezji łowickiej ks. Grzegorz Gołąb. W swoim słowie podkreślił, iż głoszenie Ewangelii jest naszym obowiązkiem. Przeżywamy w Ruchu Światło –Życie rok pod hasłem „Czyńcie uczniów”. Bóg w swoje potędze chce nas uczynić głosicielami Słowa, chce nas zaangażować w przepowiadanie tego Słowa. Ten, kto chce być chrześcijaninem, musi umieć dawać świadectwo o Chrystusie, o swojej wierze. Bóg daje nam klucz do ludzkich serc i chce abyśmy swoją postawą przyciągali do Niego tych, których stawia na naszej drodze.  Aby być autentycznymi apostołami musimy trwać we wspólnocie. Bez wspólnoty nasza ewangelizacja nie będzie czytelna. Jestem ze wspólnoty wysłany i do niej mam powrócić.

Aby dopełnić radości wspólnego spotkania podzieliliśmy się opłatkiem. Nie brakło też skromnego posiłku, podczas którego mogliśmy nacieszyć się swoją obecnością, choć na rozmowy z przyjaciółmi zawsze czasu jest za mało… 

Na zakończenie naszego Dnia Jedności powierzyliśmy się Bogu przez ręce Maryi, modląc się tajemnicą różańca, którą poprowadził ks. Wiesław Kosiński. 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »