MAJ
30

Nikt nie rodzi się ojcem...

Zofia i Bogusław Dudzińscy ks. Paweł Pietrzak

Kliknij aby powiekszyc

"Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo." – Z listu apostolskiego "Patris Corde" papieża Franciszka

XXIV Pielgrzymka Domowego Kościoła do św. Józefa już za nami. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy zaangażowali się w jej przygotowanie, tym którzy nas po ojcowsku przyjęli i wszystkim którzy swoją obecnością uradowali nasze serca. Otrzymaliśmy od Was to na co już długo czekaliśmy - ciepło wspólnoty i radość doświadczenia mocy Zmartwychwstałego Pana. Dziękujemy naszym parom rejonowym, księżom moderatorom, proboszczom kościołów w których się spotkaliśmy, dziękujemy za służbę liturgiczną, za śpiew, przygotowanie agapy...

Chwała Panu!

Zosia i Boguś, ks. Paweł

 

A teraz krótkie notki z poszczególnych rejonów:

Rejon Żyrardów

Szczęść Boże!

„ Jezus powiedział do swoich uczniów: O cokolwiek poprosicie Ojca, da wam w imię moje. Proście,  a otrzymacie, aby radość wasza była pełna.”

To bardzo dobre słowa na dzisiejsze spotkanie Domowego Kościoła w naszym rejonie, diecezji (odbyły się cztery takie spotkania), kraju – Pielgrzymka do św. Józefa. Papież Franciszek ustanowił patronem tego roku św. Józefa, a nasz Biskup Andrzej F. Dziuba ogłosił kościoły stacyjne w których w tym czasie można uzyskać odpust zupełny.

W dniu 15 maja 2021 roku o godz. 11,30 w kościele parafialnym Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie odbyło się spotkanie wspólnoty Domowego Kościoła rejonu żyrardowskiego – PIELGRZYMKA DO ŚW.JÓZEFA. Ksiądz Tomasz (moderator rejonowy) rozpoczął nasze spotkanie od pokazania jak ciekawym jesteśmy rejonem. W rejonie mamy 19 kręgów. Co roku jako wspólnota DK jeździliśmy do Kalisza na pielgrzymkę, w zeszłym roku ze względu na stan pandemii nie mogliśmy tam pojechać. W tym roku możemy spotkać się w rejonie, ale w jedności z całym Domowym Kościołem.  Piękny czas i my jesteśmy piękni, ze znaleźliśmy czas na spotkanie z Jezusem i drugim człowiekiem. Para rejonowa Wanda i Piotr odczytali list pary diecezjalnej. Zosia i Boguś napisali, że rok Świętego Józefa sprzyja zmianom duchowym. Mimo pandemii wdzięczni jesteśmy, że mogliśmy realizować nasze zobowiązania.

Małgosia i Marek podzielili się tym, jak działa św. Józefa w życiu ich rodziny. Opowiedzieli, że marzył im się dom, ale z braku funduszy marzenie się oddalało. Postanowili modlić się do Świętego Józefa i zaczęły się dziać cuda w ich  życiu każdego dnia.

Nabożeństwo Drogi Światła – czas skupienia, słowa Bożego i modlitwy do Zmartwychwstałego poprowadził ksiądz Tomek z Kasią i Tomkiem.

Eucharystia – pokarm duchowy każdego z nas. Trzech kapłanów: Sylwester, Tomasz, Adrian; asysta. Spotkanie moje z żywym Jezusem. Ksiądz Tomek mówił, że przyszliśmy prosić, dziękować, przepraszać. Nie ma w innym zbawienia tylko w Jezusie Chrystusie. Jezus to szczególne imię. To imię – życie.   Możemy to słowo Jezus wymawiać w uwielbieniu, trwodze, nadziei, lęku. Ale On ma być nie tylko na ustach, ale przede wszystkim w naszym sercu. Józef poprzez zaadoptowanie Jezusa stał się blisko zbawienia. Józef nie mówi nic, a czyni wszystko. Odpowiedzialność i wolność. Im większa wolność, tym większa odpowiedzialność. Aby być odpowiedzialnym trzeba być WOLNYM. Jan Paweł II mówił, że wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, aby wolność nie stawała się naszą niewolą ani niewola dla innych. Człowiek może być wolny tylko przez miłość. Jak mówił Ojciec Franciszek – posiadanie siebie w dawaniu siebie. Nie materializm, ale gotowość, dawanie siebie – przykazanie miłości. Nie możemy stać się niewolnikami, używajmy swojej wolności. Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Świat może być żywiołem, ale człowiek mający Ducha Świętego może stanąć przeciw światu. Chcemy wołać o Ducha wiary. Niech stąpi Duch Twój i odnowi Kościół , nasze rodziny, świat cały. Niech uzdalnia nas do świadectwa o Nim.

Następnie  zawierzyliśmy nasze rodziny świętemu Józefowi. Po duchowej strawie mogliśmy spotkać się w ogrodzie z drugim człowiekiem.

Tak sobie myślę, jak ważne było spotkanie człowieka z Bogiem. Bóg nas powołał, zaufaliśmy Jezusowi, mimo krzyża, który jest nie rozłączny z naszym życiem – mamy Jezusa Zmartwychwstałego, żywego, działającego. Kościół, ruch , rodzina, kapłan, każdy z nas powinien ten promyk miłości zanieść w świat. Do swoich najbliższych, tam gdzie pracujemy, gdzie jesteśmy. To przecież sam Bóg mówi przez nas, chce, aby każdy dowiedział się, że można żyć wiecznie. Jak często się waham, brakuje mi motywacji, a przecież jak mówił ksiądz Tomek nie chodzi o słowa, ale o miłość wyrażona w czynach. Miłość do małżonka, która możemy pogłębiać poprzez codzienność, nasze zobowiązania. Dziękujemy  Bogu, że dzięki Jego miłości, sakramentom, dzięki ludziom napotkanym w DK możemy naszą miłość pielęgnować, możemy powiedzieć, że kochamy się bardzie , inaczej. Pragniemy tę miłość rozdawać innym. Brakowało nam spotkań z wami. Ksiądz Sylwester powiedział, że prawdopodobnie 20 czerwca Dzień Wspólnoty. Niech cię nie zniechęci brak czasu, inne zajęcia , tylko bądź. A może tez odważysz się pojechać na rekolekcje.  My już zapisani). A Ty, Wy?

„Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem...”

Na koniec słowa piosenki roku 2013/14 .

„ Potrzeba nam narodzić się na nowo,  

by światu nieść Ewangelię

aby nieść światło Jezusa Chrystusa Pana i Zbawiciela.  

Więc obudź się i ruszaj, zawierz Mu swój los.  

Niech cały świat usłyszy Słowo, by narodzić się na nowo, na nowo”

Wandziu , Piotrze, księże Tomaszu DZIĘKUJEMY.

Do rychłego spotkania na dniu  wspólnoty A.R. Łowiccy.

 

Rejon Spała:

W sobotę, 15 maja gościliśmy w naszej parafii Pielgrzymkę Wspólnoty Kościoła Domowego – Rejonu Rawsko–Spalskiego.

Co roku taka pielgrzymka rodzin, związanych z Ruchem Oazowym, odbywa się do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Z powodu trwającej epidemii Zarząd Ruchu Światło – Życie zdecydował, aby tegoroczna pielgrzymka odbywała się w rejonach kręgów Domowego Kościoła i udała się do Kościoła Stacyjnego w Roku Świętego Józefa.

Przybyłych pielgrzymów i rodziny przywitał Ks. Proboszcz Bogumił Karp, który sprawuje opiekę nad rawskim Kościołem Stacyjnym. Wyraził on swoją radość z obecności rodzin, które przybywają do Świętego Józefa jako swojego patrona i opiekuna.

Wspomniał on również o wybitnej osobie, dla naszej parafialnej i rawskiej społeczności, jaką był Ks. Wacław Zienkowski. Ten heroiczny kapłan, żyjący w czasach wojny, troszczył się jak Święty Józef, o tych, którzy potrzebowali wsparcia i pomocy.

Następnie zebrani mogli wysłuchać osób, które podzieliły się swoim świadectwem opieki i ingerencji Świętego Józefa w ich życiu osobistym i rodzinnym.

Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Światła. Temu wielkanocnemu nabożeństwu przewodniczył nasz wikariusz, ks. Paweł Olszewski, który jest moderatorem rejonu Rawsko–Spalskiego Kościoła Domowego. Rozważania Drogi Światła czytali członkowie poszczególnych kręgów naszego rejonu.

Po nabożeństwie pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Pietrzak – Diecezjalny Moderator Domowego Kościoła Diecezji Łowieckiej. Kapłan w głoszonym słowie wskazywał na Świętego Józefa, który jest wzorem dla współczesnych rodzin poprzez cechy sprawiedliwości, zasłuchania w Wolę Pana Boga, wiarę oraz troskliwą opiekę nad innymi.

Na zakończenie Mszy świętej zebrani przeszli przed ołtarz i wizerunek Św. Józefa, aby tam wypowiedzieć akt zawierzenia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie Świętemu Patronowi.

Po wspólnej modlitwie pielgrzymi mieli okazję zwiedzić nasze parafialne muzeum i zrewitalizowane obiekty. Z zaciekawieniem słuchali historii o naszej małej ojczyźnie i podziwiali piękno naszych parafialnych skarbów.

Ostatnim punktem pielgrzymki była wspólna agapa w naszej parafialnej kawiarni. Podczas rodzinnego posiłku, pielgrzymi mogli wymienić się wrażeniami ze wspólnie przeżytego czasu, podzielić się swoimi doświadczeniami i umocnić się dobrym słowem.

Serdecznie dziękujemy rodzinom Domowego Kościoła, a zwłaszcza Państwu Agnieszce i Sylwestrowi Badurom z Inowłodza, którzy liderują rodzinom Rejonu Rawsko–Spalskiego za organizację i czuwanie nad przebiegiem pielgrzymki.

 

Rejon Kutno:

Domowy Kościół rejonu kutnowskiego w łączności z DK całej diecezji przeżywał 15 maja XXIV Pielgrzymkę Rodzin do św. Józefa.. Wspólnota spotkała się w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Ks. Mirosław Romanowski – gospodarz tej parafii serdecznie nas przywitał, po czym ks. Marek Węgrzynowicz rozpoczął zawiązanie wspólnoty.

Byliśmy tymi szczęściarzami, którzy mogli usłyszeć bezpośrednio od Pary Diecezjalnej słowa do nas skierowane na ten szczególny czas pielgrzymowania w Roku Świętego Józefa. W świadectwie usłyszeliśmy, jak św. Józef  pomaga w codziennym życiu i pracy.

Droga Światła była dla wspólnoty duchowym przeżyciem, wiele małżeństw było zaangażowanych w jej celebrację a rozważania pobudzały do zadumy i refleksji.

Kulminacyjnym wydarzeniem w naszym pielgrzymowaniu była Eucharystia  którą  celebrowali ks. Jacek Zieliński – moderator rejonu oraz  ks. Marek Węgrzynowicz. Ks. Jacek w homilii przybliżył nam postać św. Józefa jako opiekuna Matki Bożej i Jezusa, opiekuna posłusznego Bogu, czujnego, wrażliwego,  zawsze obecnego – obecnego zawsze tam, gdzie powinien być. Skierował naszą uwagę na ojcostwo – powołanie ważne i wymagające, jeśli jest ono poddane Jezusowi nie potrzebuje szukać innych autorytetów. „Mężczyzno, idź śladami Jezusa”, a będziesz kochającym mężem i dobrym ojcem, mówił do nas kapłan.

Para Diecezjalna – Zosia i Boguś Dudzińscy – dokonali uroczystego Aktu Zawierzenia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie diecezji łowickiej  Świętemu Józefowi.

Bardzo dziękujemy Kapłanom, którzy mimo licznych obowiązków byli z nami, służyli przewodnicząc celebracjom..

Dziękujemy Parze Diecezjalnej, która podjęła trud pielgrzymki do najbardziej oddalonego rejonu DK, dziękujemy za ich rodzicielskie wsparcie, towarzyszenie i powierzenie nas w ręce św. Józefa.

Dziękujemy gospodarzowi ks. Mirkowi, za ciepłe przyjęcie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom pielgrzymki.

Po tak długim czasie ograniczeń pandemicznych znów odczuliśmy, że we wspólnocie jest Duch, że w każdym Pan złożył charyzmat, którym może służyć, że mamy w rejonie osoby, małżeństwa, które pragną służyć i są w tej służbie dojrzali. Chwała Panu!

 

Rejon Skierniewice:

Dnia 15 maja jak cały Domowy Kościół pielgrzymowaliśmy duchowo do Kalisza. Nasz rejon pielgrzymkę tę zrealizował w kościele pod wezwaniem św. Józefa na Rawce. Tam dokonaliśmy aktu zawierzenia świętemu Józefowi naszej wspólnoty. Odbyło się to po Eucharystii, którą poprzedziła Droga światła. Spotkanie to miało posmak rekolekcyjnego skupienia. Wrażenie to wzmacniał fakt niewielkiej naszej grupy, która stała się na tą chwilę zaczynem modlitwy za cały nasz rejon. Mieliśmy okazję przez chwilę stać się Diakonią modlitwy, która wstawia się za swoje kręgi. To piękna koncepcja naszej wiary, która mówi, że nie wszyscy muszą być obecni, ale na wszystkich rozlewa się łaska. Chwała Panu!!!

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »