GRU
09

Jeden wieczór z I Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach

Godzina 17:00 kinoteatr POLONEZ w Skierniewicach.

Kliknij aby powiekszyc Wraz z innymi osobami czekamy na Jana Pospieszalskiego (muzyka i kompozytora, publicystę, autora programów telewizyjnych i radiowych), aby zobaczyć swoje prawdziwe ja 
w „szklanej pogodzie”. Wcześniej zapoznaliśmy się z malarstwem Zbigniewa Matyska.
Jan Pospieszalski trochę spóźniony wchodzi na scenę i zaczyna od wspomnień, wraca do czasów, gdy tu na tej scenie występował z Czerwonymi Gitarami. 
Mówi, szybko , wyraźnie i dobitnie. Jego słów nie sposób nie usłyszeć. Mówi o obrazie człowieka w mediach , o tym o czym niby wiemy ale nie nazywamy tych spraw po imieniu lub nazywając szybko o nich zapominamy. Chcemy się z Wami podzielić tym co usłyszeliśmy, tym co nas dotknęło, Co mówił Jan Pospieszalski ….

Czym są media elektroniczne, czym stała się telewizja? Telewizja stała się „głosem Boga”, ponieważ podpowiada nam gotowe wybory moralne. Zastępuje głos Boga. Jest jednym ze środków , które najsilniej oddziałują na naszą świadomość, podświadomość. Posługuje się obrazem i dźwiękiem. Jest to szczególnie widoczne 
w magazynach informacyjnych, filmach, reklamach, gdzie wykorzystywane są emocje , aby przekaz stawał się bardzo osobisty i tym samym silniej do nas trafiał. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie spotykali się na rynku, przy wspólnych zajęciach, przy ognisku i nawiązywali relacje ze sobą - po prostu rozmawiali. Teraz wystarczy spojrzeć co się dzieje po niedzielnej mszy św. Ile osób się zatrzyma, aby porozmawiać. Ile osób się nie spieszy?. 
Kiedyś gazety były ważnym elementem debaty publicznej. W prasie pojawiały się głosy różnych grup interesów. W gazetach mówiono co jest dobre a co złe . Jednak pojawił się moment komercjalizacji mediów. Pojawiła się reklama. Gazety stały się miejscem generowania bardzo dużych zysków. Następuje autopromocja. Gazety promują siebie. Oferta zaczyna być kierowana do określonego adresata
 - znajdź grupę docelową, dowiedz się co oni chcą, daj im to co oni chcą, przekaż komunikat jaki oni chcą, wmawiaj, że dostali to co chcieli.  
Zostaliśmy zredukowani do roli klienta, konsumenta. Media konkurują między sobą 
o nas. Program telewizyjny staje się sposobem utrzymania widza pomiędzy jednym 
a drugim blokiem reklamowym. 

Po wykładzie Jana Pospieszalskiego staje przed nami osoba, która poprzez świadectwo swojego życia uświadomiła nam jak silne jest zło i jak ważny staje się każdy akt oddania się Bogu, jak ważne jest abyśmy oddawali nasze dzieci pod opiekę Matki Boga, abyśmy wytrwale się modlili, abyśmy znaleźli czas na to co najważniejsze- czas dla Boga. Leszek Dokowicz operator, autor filmów dokumentalnych, dziennikarz. Świadczy swoim życiem. Świadcząc przybliża nam jedną z subkultur młodzieżowych, w kręgach której przebywał, która wywarła piętno na jego życiu.  
Tego świadectwa nie da się powtórzyć, trzeba go usłyszeć. Sala w kinoteatrze jest pełna, jest też dużo młodzieży. On mówi, mówi spokojnie. Towarzyszy temu cisza. Cisza i zasłuchanie. O takim zasłuchaniu marzy nauczyciel na lekcjach . 
I zostaje w nas to przekonanie, ze dobrze że tu jesteśmy, że to usłyszeliśmy. Bo to było świadectwo życia, świadectwo, które trzeba usłyszeć.  



Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »