MAR
02

Dojrzałość w Chrystusie - 45 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło - Życie

To był piękny czas ze sobą, z braćmi. :)

Zofia i Bogusław Dudzińscy

Kliknij aby powiekszyc

W dniach od 28 lutego do 02 marca na Jasnej Górze odbyła się 45 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie. W auli im. o. A. Kordeckiego zebrali się odpowiedzialni za Ruch Światło – Życie w kraju i za granicą.
Uczestniczyliśmy w kongregacji wraz z Moderatorem diecezjalnym ks. Sylwestrem Bernatem.
Program kongregacji był bardzo bogaty. Nagrania z poszczególnych dni zarejestrowano na stronie www.oaza.pl. Można je w każdej chwili obejrzeć, odsłuchać.
Było wiele dobrych spotkań (także międzynarodowych), wspólna modlitwa brewiarzowa, uroczyste Eucharystie, konferencje.
Podczas kongregacji po raz pierwszy oficjalnie pokazany został znak kolejnego  roku formacyjnego 2020/2021, którego hasło brzmi: „Dojrzałość w Chrystusie”.
Wspólnie odśpiewaliśmy też nowa piosenkę roku.
W konferencjach głoszonych przez wspaniałych prelegentów podejmowane było właśnie hasło roku. 
Wysłuchaliśmy o dojrzałości w Chrystusie ludzi świeckich, kapłanów, osób konsekrowanych, o dojrzałości osobowej w nauczaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Jedną z częściej cytowanych konferencji była konferencja o. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o powołaniu świeckich. Ojciec podkreślał, że świeccy są współodpowiedzialni za misję Kościoła w świecie. Mają misję, by spotkać Chrystusa w świecie, ale też by świat uświęcać. 
Ważne, by świeccy pozostali świeckimi, by nie mieszać porządków duchowego i świeckiego, by nie mieszać powołań kapłańskiego i świeckiego.
Istnieją bowiem dwa porządki: duchowy i świecki, które choć w planie Bożym są zespolone, zachowują autonomię.
Świeccy maja pokusę, by uciekać ze świata do świata duchowego, bo odkrywanie Boga w świecie jest – zdaniem ojca Adama Schulza – trudniejsze, niż odkrywanie Go na drodze duchowej w kapłaństwie.
„Zadaniem świeckich nie jest zakładanie wspólnot kościelnych, le otwierać ten  świat na obecność łaski.”
Tym uświęcaniem świata jest sama obecność. Innym razem jest potrzebna długa modlitwa, innym razem … cierpienie.
Najczęściej naszą forma uświęcania świata jest praca.
O tożsamościowej dojrzałości kapłana ciekawie mówił ks. prof. Marek Tatar (UKSW). Na początek podkreśli, że we współczesnym świecie ludzie maja trudność z odnalezieniem swej tożsamości.
Zwracał uwagę, by kapłani z jednej strony nie zamykali się w swych plebaniach, z drugiej – nie rzucali w nadmierny aktywizm.
Padło wiele ciepłych słów od zacnych prelegentów i gości w kierunku Ruchu Światło – Życie, który jest jednym z najprężniej działających w Polsce ruchów posoborowej odnowy kościoła i miejscem rodzenia się licznych powołań kapłańskich.
Podkreślano też dynamiczny rozwój Domowego Kościoła, który – jak określono –  daje świadectwo o rodzinie, broni rodziny i ma jedną z bardziej pogłębionych duchowości małżeńskich. 
Porywający był entuzjazm Diakonii Misyjnej, która opowiadała o zaangażowaniu w prowadzenie wielu turnusów rekolekcji w Afryce. 
Sobotnie nieszpory miały wyjątkowy charakter. Podczas nieszporów kolejni oazowi kapłani uroczyście wstąpili do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.
Szczególne błogosławieństwo otrzymali też nowo przyjęci członkowie Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie.
 
To był piękny czas ze sobą, z braćmi. :)
Dłuższa chwila rozmowy z księdzem Sylwkiem była okazją do dzielenia się radościami i troskami łowickiej oazy, oraz okazją do wzajemnego inspirowania się.
 
-----------
 
 
Moderator Ruchu Światło - Życie
ks.  Sylwester Bernat
Para Diecezjalna
Zofia i Bogusław Dudzińscy
 
 
 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »