STY
14

Spotkanie opłatkowe w seminarium

12 stycznia 2020 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbył się opłatkowy dzień wspólnoty Ruchu Światło- Życie.

admin

Kliknij aby powiekszyc

Wszystkich zgromadzonych powitał moderator diecezjalny Ruchu Światło – Życie ks. Sylwester Bernat, następnie ks. Adrian Czerwiński poprowadził zawiązanie wspólnoty.

Kolejnym punktem spotkania była konferencja wygłoszona przez ks. Krzysztofa Dukielskiego - moderatora Centralnej Diakonii Wyzwolenia który podkreślił, że Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest lekarstwem na lęk, jest sposobem wyjścia z lęków. Przypomniał również skierowane do Polaków słowa Abby Johnson (byłej pracownicy kliniki aborcyjnej w USA oraz bohaterki filmu „Nieplanowane”): „My katolicy, na całym świecie, potrzebujemy teraz silnej Polski(…) Polska musi pozostać silną, Polacy muszą dawać świadectwo wiary na każdym kroku, abyśmy mogli sprawić, by nasz święty Kościół znowu był pełen Boga”.

Po krótkiej przerwie wysłuchaliśmy katechezy ks. Adriana Czerwińskiego o znakach liturgicznych. Światło w liturgii oznacza przede wszystkim obecność Chrystusa wokół nas.  Przed tabernakulum pali się wieczna lampka, znak obecności Pana. W czasie Ofiary Mszy używa się światła w procesji wejścia oraz wyjścia, gdzie świece niesione są przy krzyżu, znaku zbawienia. Towarzyszą ministranci ze świecami Ewangelii - która jest Słowem Życia. Możliwe jest także używanie świec w czasie udzielania Ciała Pańskiego, gdy przy każdym kapłanie czy diakonie stoi ministrant z zapaloną świecą na znak czci i adoracji dla Zbawiciela.

Drugi symbol, okadzenia. Okadzenia służą oddaniu czci: ołtarzowi, krzyżowi, Ewangelii, świętym obrazom i relikwiom, darom ofiarnym, celebransowi i zgromadzonemu Kościołowi, wreszcie Najświętszemu Sakramentowi. Okadzenia, zgodnie ze świadectwem Pisma Świętego zawartym w Apokalipsie oznaczają modlitwy świętych.

W czasie naszego corocznego spotkania przed wakacjami następuje obrzęd przekazania świec parom małżeńskim, które pragną na stałe formować się w Domowym Kościele. Pary te są najpierw prezentowane, a następnie, najczęściej z rąk Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła i pary diecezjalnej są im przekazywane świece, które mają oznaczać gotowość do podjęcia formacji i służby w ramach Ruchu Światło-Życie. Nasza postawa w czasie tego obrzędu to modlitwa na nowo wprowadzone pary w struktury Oazy i za całe dzieło Domowego Kościoła.

Najważniejszym momentem dnia wspólnoty była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Pasterz naszej diecezji – ks. Biskup Andrzej Franciszek Dziuba. W słowie skierowanym do oazowiczów mówił, że Jezus wstępując w wody Jordanu, chce nadać tej wodzie szczególną moc. Chce nie tyle siebie oczyścić, ale chce aby stała się ona odtąd znakiem nadziei życia. To mesjańskie posłannictwo Jezusa, Bóg potwierdza trzema wielkimi znakami: niebo się otwarło, ujrzeli Ducha Bożego i odezwał się głos z nieba. To były znaki, że oto Ten, który przychodząc otwiera swoim braciom i siostrom szansę bycia w pełni synami i córkami Boga. Ksiądz Biskup zachęcił nas również, abyśmy po wysłuchaniu dzisiejszych czytań, zajrzeli do jeszcze jednego czytania, do naszej osobistej ewangelii, naszych osobistych dziejów i odczytali to mesjańskie posłannictwo Jezusa w nas samych, bo przecież Bóg powiedział do nas : jesteś moim synem, moją córka umiłowaną, w tobie mam upodobanie. Na zakończenie przypomniał nam, że ze żłóbka wyszło najdoskonalsze Światło, w żłóbku urodziła się Pełnia Życia, a my możemy w tej pełni uczestniczyć od momentu chrztu świętego.

Szczególnie wzruszającym momentem były podziękowania dla ks. Zbigniewa Kalińskiego, który przez 14 lat pełnił posługę moderatora Domowego Kościoła diecezji łowickiej. Powitaliśmy również nowych moderatorów Ruchu Światło – Życie naszej diecezji: księdza Pawła Pietrzaka – moderatora Domowego Kościoła oraz księdza Tomasza Staszewskiego – moderatora Oazy Dzieci Bożych.

Po mszy świętej zgromadziliśmy się w auli seminaryjnej, gdzie obejrzeliśmy wyjątkowe Jasełka przygotowane przez animatorów oazy młodzieżowej, a następnie wysłuchaliśmy życzeń ks. Biskupa. W tej świątecznej atmosferze łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia.

Po tej wielkiej duchowej uczcie posililiśmy nasze ciała i zakończyliśmy spotkanie.

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »