MAJ
21

Świadectwo z pielgrzymki do Kalisza

Teresa i Stanisław Kaba.

Kliknij aby powiekszyc

Szczęść Boże!
W dniu 18 maja 2019 roku uczestniczyliśmy w XXII pielgrzymce rodzin Domowego Kościoła do sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Nie była to nasza pierwsza pielgrzymka z Domowym Kościołem do tego szczególnego miejsca. Każdy z dotychczasowych wyjazdów był wyjątkowy i tak też było tym razem. Duchowym patronem tegorocznej pielgrzymki był Św. Jan Paweł II i nie bez powodu, ponieważ w tym dniu przypadała  99 rocznica jego urodzin. W tym roku przypada też 40-ta rocznica pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny i wypowiedziane przez niego słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" 
Wiemy też, że św. Jan Paweł II jest patronem rodzin.  
My na pielgrzymkę wybraliśmy się autokarem. Część rodzin z naszej diecezji dojechała do Kalisza samochodami. Opiekunem duchowym naszej pielgrzymki był ks. Rafał Woronoski z Międzyborowa. Nad wszystkim czuwali Agnieszka i Adam Dukaczewscy z Żyrardowa. Już w autokarze poczuliśmy ducha wspólnoty. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy modlitwą do Świętego Józefa, prosząc go o opiekę. Była też litania do Świętej Rodziny, litania do Świętego Józefa. Adam opowiedział  historię powstania sanktuarium Św. Józefa. Ks. Rafał podczas konferencji przybliżył nam postać Św. Józefa. Mówił, że był on człowiekiem silnej wiary, ufał Bogu i darzył wielkim zaufaniem Maryję. Z miłością opiekował się Maryją i Jezusem. Święty Józef może być wzorem ojca i męża dla współczesnych mężczyzn.
Kalisz przywitał nas słońcem. Najpierw Pielgrzymki rodzin Domowego Kościoła zgromadziły się na placu przy Sanktuarium Świętego Józefa. Wszystkich powitała para krajowa Domowego Kościoła Paweł i Katarzyna Maciejewscy, którzy też przypomnieli w swoim wystąpieniu pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Polski. Obecni też byli bp Krzysztof Włodarczyk i ks. Krzysztof Łapiński, moderator krajowy DK. Ks. Krzysztof Łapiński wygłosił konferencję o aktualności myśli Św. Jana Pawła II do rodzin. Słowa przytoczone przez moderatora, a  wypowiedziane przez Św. Jana Pawła II podczas pielgrzymek odbytych do Ojczyzny niosące przesłanie do naszych rodzin są cały czas aktualne. To Św. Jan Paweł II powiedział do małżonków, że prawdziwa miłość nigdy nie wygasa, staje się źródłem siły i wierności małżeńskiej. Mówił również,  że małżeństwo to też droga do świętości.  Z całych sił bronił rodziny i życia i podkreślał, że "naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości". Dziś też musimy stać na straży świętości sakramentalnego małżeństwa i troszczyć się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci.
Największym przeżyciem tego dnia była dla nas eucharystia. Msza święta odprawiana była wewnątrz bazyliki. Mszy świętej przewodniczył bp. Krzysztof Włodarczyk, który w homilii mówił o ofiarnej miłości małżeńskiej. Podkreślał, że małżonkowie powinni stale przywoływać Ducha Świętego, który buduje jedność i miłość. Zachęcał też małżonków, aby w trudnych chwilach powracali do dnia zawarcia sakramentu małżeństwa. Zagrożeniem dla rodziny jest egoizm jej członków.  Prosił, żeby od Ducha Świętego uczyć się pięknej miłości. Każda rodzina musi zdać sobie sprawę, że napięcia, konflikty, niezgoda uderzają we wspólnotę członków rodziny a ofiarna miłość buduje tę wspólnotę.
Dla nas to bardzo ważne słowa. W tym roku będziemy obchodzić 40-lecie sakramentu małżeństwa. Wiemy doskonale, że bez ofiarnej miłości gotowej do poświęceń, bez rezygnacji z własnego"ja" na rzecz małżonka, czy członków rodziny i bez codziennej modlitwy nie przetrwalibyśmy razem tych 40 lat. 
Po mszy świętej biskupi, kapłani i przedstawiciele Domowego Kościoła udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa, gdzie para krajowa Domowego Kościoła zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.
To był piękny czas, wypełniony modlitwą, śpiewem, spotkaniami, rozmowami, przeżyty we wspólnocie. 
Dziękujemy Panu Bogu za dar pielgrzymki. Dziękujemy  Świętemu Józefowi i Świętemu Janowi Pawłowi II za opiekę na ten czas. 
Dziękujemy Agnieszce i Adamowi o umożliwienie nam wspólnego pielgrzymowania.
 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »