MAJ
06

"Równi służą równym"

Świadectwo z Rekolekcji ORAR II stopnia

Ewa i Tomasz

Kliknij aby powiekszyc

W dniach 28 kwietnia -  3  maja odbyły się w Cyrhli koło Zakopanego rekolekcje ORAR II stopnia, których celem było uświadomienie uczestnikom, czym jest posługa pary animatorskiej. Głównie dotyczyła działania w podstawowych kręgach Domowego Kościoła, ale także na każdym szczeblu posługiwania. 
Organizacją, w wyjątkowo sprawny, ale też ciepły sposób, zajęli się Renata i Grzegorz Brykowie  
z księdzem Tomaszem Stępniakiem.
Para animatorska zostaje powołana, wybrana, ale przede wszystkim zaproszona przez Boga do posługi innym małżeństwo równym sobie.
Każdy dzień rekolekcji koncentrował się wokół jednego hasła:
– Dar jedności w Duchu Świętym;
– Powołanie i postawa par animatorskich;
– Posługa pary animatorskiej i kapłana w kręgu;
– Cel, metoda, Środki Domowego Kościoła;
– Droga formacji w Domowym Kościele.
Jesteśmy przekonani, że dzięki konferencjom, spotkaniom w kręgach oraz słowom kapłana w trakcie wszystkich spotkań, odrobiliśmy lekcję zadaną przez program ORAR II.
Ale to nie wszystko. Ogromne znaczenie dla przeżycia tego czasu miały również inne czynniki, takie jak: centrum każdego dnia – Eucharystia, codzienny Namiot Spotkania przed Najświętszym Sakramentem, wiele rozmów w rodzinnej atmosferze, wspólne pełnienie dyżurów, wycieczki w góry w czasie przeznaczonym dla rodziny. Sprzyjała temu cudowna pogoda, widoki Tatr które przybliżają do Boga oraz wspaniali gospodarze.
Można by wymieniać bez końca wiele wydarzeń, które nas budowały i rozwijały.
Piętnaście małżeństw, który uczestniczyło w rekolekcjach, pochodziło z różnych stron Polski, co również pozwalało na dzielenie się doświadczeniami.
Rodzinna atmosfera pozwalała na otwartość w dyskusji w kręgach i na konferencjach.
Diakonia opiekuńcza spisała się na medal, chociaż rozpiętość wiekowa naszych dzieci była bardzo duża - od 3 miesięcy do 13 lat.
Ks. Tomasz, mimo że nie związany z ruchem Światło – Życie, doskonale wczuł się w rolę księdza moderatora. Na każdym kroku dawał świadectwo swojej wiary i powołania.
Trzeba jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie rekolekcji - to dla każdego małżeństwa niezastąpiony czas refleksji nad własnym życiem, ciągłego nawracania się, patrzenia sobie w oczy i odkrywania swojego współmałżonka na nowo w życiu, dialogu małżeńskim i modlitwie.
To czas spędzony razem z rodziną, a przede wszystkim z Bogiem, który zawołał do nas w ostatnim dniu rekolekcji: „ Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi.”
 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »