KWI
03

#WielkiPost2017 - rozważania na każdy dzień.

Poniedziałek 03 kwietnia 2017, Poniedziałek V tygodnia Wielkiego Postu

IWONA I PIOTR

Kliknij aby powiekszyc

Ewangelia wg św. Jana 8,1-11.
 
Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego:
«Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie.
W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?»
Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień».
I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi.
Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku.
Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?»
A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz».
 
ROZWAŻANIE: IWONA I PIOTR 
 
W dłoniach zaciśniętych kamienie, kamienie sprawiedliwości, poprawności … ale naprzeciw Prawu napisanemu przez człowieka staje Bóg i jego miłosierdzie, czymże jest pragnienie sprawiedliwości człowieka, choćby i najświętsze oburzenie, gdy staje przed Miłosierdziem?
A Jezus pisał palcem po piasku… tak, niczym słowa zapisane na piasku jest ulotne prawo człowieka, jego rozumem pojmowana sprawiedliwość. Ale też nigdzie w historii świata nie znajdzie się bardziej trwale niż na tym piasku napisane: wybaczam ci, bo cię kocham, odejdź w pokoju i nie grzesz więcej

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »