MAR
13

#WielkiPost2017 - rozważania na każdy dzień.

Poniedziałek 13 marca 2017, Poniedziałek II tygodnia Wielkiego Postu

GABRYSIA I MACIEK

Kliknij aby powiekszyc

Ewangelia wg św. Łukasza 6,36-38.
 
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.
Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie".
 
ROZWAŻANIE: GABRYSIA I MACIEK 
 
POKORA; oto klucz do wejścia w dialog z Bogiem. Najpierw jednak muszę otworzyć oczy na to, kim jestem, co mam „na koncie” swojego sumienia. I dopiero, gdy będę umiał przyznać się do buntu, niewierności, słabości i grzechów – dopiero wtedy będę mógł zobaczyć, jak ogromnie potrzebuję miłości miłosiernej mojego Boga. W pierwszej chwili mogę poczuć lęk; bo „nabroiłem” wobec nie byle kogo – Pan jest potężny i straszliwy w swoim gniewie. Już sama myśl o tym może być paraliżująca – cóż ja narobiłem – ja „robak” i „marność”, którego jedno tchnienie Boga mogłoby zmieść z powierzchni ziemi? Kiedy jednak otwieram swoje serce i szczerze wołam do Ojca, by mnie wybawił, bo jestem słaby (a przy tym mimo wszystko pragnę się nawrócić i żyć dla Jego chwały), On spieszy z odpowiedzią, by nie zostawiać mnie – swego dziecka – w przerażeniu; oto daje mi receptę: mam odtąd poszerzyć swe serce, by w hojności odpuszczać braciom; bym ujrzał, jak bardzo potrzeba również moim braciom mojej miłości, okrywającej płaszczem miłosierdzia to, co uczynili wbrew moim pragnieniom. Pierwszymi bliźnimi będą dla mnie ja sam(a) i mój współmałżonek; następnie każdy z tych, wobec których mam poczucie żalu. Miłosierdzie będzie mi udzielone tą miarą, jaką sam otworzę serce dla ludzi, wśród których żyję.  
Oto pedagogia Boga. Mojego najlepszego Ojca.

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »