MAR
10

#WielkiPost2017 - rozważania na każdy dzień.

Piątek 10 marca 2017, Piątek I tygodnia Wielkiego Postu

IWONA I DAREK

Kliknij aby powiekszyc

Ewangelia wg św. Mateusza 5,20-26.
 
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi.
A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie,
zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy i aby nie wtrącono cię do więzienia.
Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza.
 
ROZWAŻANIE: IWONA I DAREK
 
Iwona:
 
Często wydaje się nam, że „nikogo nie zabiliśmy, nie podpaliliśmy i nic nie ukradliśmy”, jak nierzadko się wyznaje podczas zbyt ogólnej spowiedzi. To o wiele za mało! Dobre postępowanie to stałe wewnętrzne nastawienie na dobro, a nie jedynie zewnętrzny formalizm. Dlatego gniew, to coś przeciwko bratu, zamyka nas na pełną łączność nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z Bogiem, nawet jeżeli stoimy przed Jego ołtarzem. Jezus zrównuje gniew z zabójstwem. To gniew jest na liście grzechów głównych, nie morderstwo. Dlaczego? Gniew narasta i rozwija się w sercu człowieka - często przechodzi w nienawiść, która już jest uśmierceniem bliźniego swego.
Jezu, Ty nie tylko nauczasz, aby się nie gniewać, ale wybaczasz tym, którzy zawinili przeciw Tobie, a to znaczy, że także i mnie. Uwolniony od Twego gniewu przebaczam swoim bliźnim.

 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »