LUT
28

#WielkiPost2017 - rozważania na każdy dzień.

Środa 01 marca 2017, Środa Popielcowa.

Kasia i Tomek

Kliknij aby powiekszyc

Ewangelia wg św. Mateusza 6,1-6.16-18.
 
Jezus powiedział do swoich uczniów:
"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.
Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa,
aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz,
aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie".
 
ROZWAŻANIE: KASIA I TOMEK
 
Jak wygląda moje życie? Czy żyję tak, aby podobać się ludziom, czy Bogu?
Zbyt często zapominam, że Ojciec mój widzi w ukryciu zna każdy mój gest, każdą myśl, każde słowo. To przecież na Jego opinii powinno zależeć mi najbardziej.
Dziś rozpoczyna się Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia, czas uświadamiania sobie, co dla nas zrobił Jezus ponosząc męczeńską śmierć na krzyżu.
Jak pokazać Ojcu, a nie ludziom, że poszczę? Łatwe to i trudne jednocześnie… Kiedy pościsz uśmiechaj się bądź życzliwy dla innych, pocieszaj tych, którzy płaczą, podnieś tych, którzy upadają, dostrzegaj Chrystusa w ludziach, których na co dzień spotykasz. A kiedy wejdziesz do swej izdebki, padnij na kolana i z sercem przepełnionym miłością i wdzięcznością po prostu przy Nim trwaj.
Co mną kieruje podczas pomagania innym? Chęć bycia dobrym człowiekiem czy wzgląd na Pana Boga? Myślę, że umiejętność bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi jest łaską, którą otrzymujemy od Boga. Łaską, która jest dana za darmo każdemu, bo każdy człowiek jest przez Niego stworzony. Kiedy uświadomimy sobie, że nasza pomoc (jałmużna) nie pochodzi od nas samych, ale jest przez nas przekazywana, nie mamy wówczas problemu z oczekiwaniem wdzięczności.
Proszę Cię Panie, bym potrafił z miłością patrzeć na drugiego człowieka.

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »