CZE
21

List pary dicezjalnej

K. A. Kucharscy

Kliknij aby powiekszyc

 Drogie małżeństwa Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Diecezji Łowickiej,

ten list kierujemy do wszystkich małżeństw w nowych kręgach, które zostaną przyjęte do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie  podczas dnia wspólnoty, który odbędzie się 22 czerwca 2014 roku w Żyrardowie

Serdecznie Was zapraszamy i ogromnie cieszymy się, że poprzez świadectwo Waszych par pilotujących zdecydowaliście się wejść na drogę formacji, którą proponuje Domowy Kościół. Jako gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół pomoże Wam zbudować na fundamencie, jakim jest wiara i zaufanie Jezusowi Chrystusowi, prawdziwą jedność małżeńską, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Naszym pragnieniem i jednocześnie życzeniem dla Was jest, abyście we wspólnocie Domowego Kościoła poczuli się jak w kochającej rodzinie i odnaleźli prawdziwą radość z bycia chrześcijańskimi małżonkami, oraz abyście tę radość przekazywali dalej - bliższej i dalszej rodzinie, przyjaciołom, znajomym i w miejscach pracy.

W tym liście chcemy przekazać ważne i przydatne informacje, z których większość lub nawet wszystkie z całą pewnością przekazywali Wam już Wasi piloci, jeśli więc coś się powtórzy, to oznacza, że jest to naprawdę ważne.

Prosimy więc, przeczytajcie list do końca

 

Rejony Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej i pary odpowiedzialne opiekujące się Waszym kręgiem

Osobami odpowiedzialnymi za Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie w diecezji para diecezjalna i ksiądz moderator diecezjalny. W diecezji łowickiej pełnimy tę posługę od września 2013, a posługę moderatora diecezjalnego pełni ks. Zbigniew Kaliński.

Ruch Światło-Życie w naszej diecezji (a w zasadzie w każdej diecezji w Polsce), a więc  i Domowy Kościół, funkcjonuje w tzw. rejonach.

W diecezji łowickiej są 3 rejony Ruchu Światło-Życie: rejon skierniewicki liczący18 kręgów łącznie z kręgami pilotowanymi,  rejon żyrardowski liczący  9 kręgów  i 2 są pilotowane, rejon spalski  liczy 5 kręgów

 Pary, które pełnią  obecnie posługę pary rejonowej  w poszczególnych rejonach to:                             

rejon skierniewicki - Renata i Grzegorz Brykowie

rejon żyrardowski – Zofia i Bogdan Dudzińscy

rejon spalski – Katarzyna i Tomasz Widulińscy

Małżeństwem odpowiedzialnym za kręgi Domowego Kościoła na obszarze danego rejonu jest para rejonowa. Para rejonowa może (ale nie musi) powołać do pomocy parę łącznikową. Rolą pary rejonowej  jest przede wszystkim służyć Waszemu kręgowi swoim doświadczeniem i radą. Jest też ona znakiem jedności z całą wspólnotą Domowego Kościoła. U pary rejonowej możecie zamawiać materiały formacyjne, List DK czy też inne. Zaproście parę rejonową ( prosimy, raz na jakiś czas np. raz na rok) na spotkanie Waszego kręgu – para ta chętnie pozna Was wszystkich i Waszego duchowego opiekuna kręgu, może poprowadzić część formacyjną spotkania oraz odpowiedzieć na Wasze pytania.

Czy wiecie już na terenie którego rejonu funkcjonuje Wasz krąg i kto jest Waszą parą rejonową? Mamy nadzieję, że para rejonowa   kontaktowała się z parą animatorską Waszego kręgu lub nawet może była obecna na jednym ze spotkań kręgu podczas pilotażu.

Para rejonowa  pełni swoją  posługą  przez 3 lata.

 

Spotkania kręgu DK

Formacja w Domowym Kościele przebiega w cyklach rocznych - od września do czerwca odbywają się comiesięczne spotkania kręgów, a w wakacje (lipiec-sierpień) małżeństwa i rodziny jeżdżą na rekolekcje formacyjne. Niektóre typy rekolekcji formacyjnych odbywają się również w czasie ferii zimowych.

Spotkanie kręgu jest podsumowaniem pracy formacyjnej małżeństw w ciągu całego miesiąca i umocnieniem w drodze. Sercem spotkania jest dzielenie się zobowiązaniami, które pomaga nam zobaczyć, gdzie jesteśmy w naszej relacji z Bogiem, jak swoją wiarę przeżywają inne małżeństwa, jak wszyscy radzimy sobie z przeciwnościami i trudami.

Ważne jest, aby: - spotkania odbywały się regularnie, czyli w każdym miesiącu - starać się, by w spotkaniu mogły uczestniczyć wszystkie małżeństwa z kręgu - na spotkanie kręgu przychodzili oboje małżonkowie, nie tylko mąż lub żona - na spotkaniu był obecny kapłan (czasem jest to możliwe tylko na części spotkania, ale zawsze warto! ) - nie zmieniać kolejności części spotkania i zachowywać równowagę czasową między nimi - przygotowywać się do spotkania wg próśb pary animatorskiej (czyli do dzielenia się życiem, części modlitewnej, dzielenia się zobowiązaniami i do tematu formacyjnego) - planować termin spotkania  , nie umawiać się na spotkanie w terminie, w którym dzieją się inne ważne dla wspólnoty wydarzenia np. (rejonowy/diecezjalny dzień wspólnoty itp.)

 

Para animatorska kręgu DK

Para animatorska to małżeństwo, które odpowiada za formację w kręgu w danym roku. Posługa ta jest niezwykle owocna, choć wymagająca czuwania i pracy nad własną formacją w małżeństwie i rodzinie. Po okresie pilotażu para animatorska jest wskazywana przez parę pilotującą, a w kolejnych latach wybierana przez członków kręgu na następny rok na ostatnim spotkaniu kręgu w czerwcu.

Para animatorska spotyka się z księdzem opiekunem przed spotkaniami kręgu, aby wspólnie się do niego przygotować, omówić przebieg.

Podczas spotkania kręgu para animatorska jest odpowiedzialna za przeprowadzenie dzielenia się zobowiązaniami, natomiast może poprosić pozostałe małżeństwa o przygotowanie i poprowadzenie innych części spotkania (np. poprowadzenie modlitwy czy przygotowanie tematu formacyjnego).

Poza spotkaniami kręgu macierzystego, para animatorska bierze udział w spotkaniach formacyjnych dla animatorów (Dni Wspólnoty Animatorów i Diakonii, spotkania kręgu rejonowego ).

Ważne jest, aby wspierać parę animatorską zarówno modlitwą, jak i dobrą współpracą i włączać się w powierzane zadania. Każde małżeństwo w kręgu będzie kiedyś pełniło tę posługę.

 

Ksiądz - opiekun duchowy kręgu DK

Prosimy, abyście pamiętali, że ksiądz też jest członkiem Waszego kręgu, dzielącym się z Wami przeżywaniem swojej wiary i powołania kapłańskiego. Otoczcie księży modlitwą, dołączajcie do adresatów maili, które przesyłacie sobie w związku ze spotkaniami. Zapraszajcie i zachęcajcie swoich księży do udziału w spotkaniach całej wspólnoty DK w rejonie czy diecezji (dni wspólnoty, spotkania dla księży moderatorów, inne okolicznościowe spotkania takie jak np. opłatek DK). Informacje o nich  umieszczamy na stronie DK DŁ, a także przekazujemy animatorom za pośrednictwem par rejonowych.

W razie pytań zachęcajcie też swoich księży do kontaktu telefonicznego, osobistego z naszym księdzem moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła – ks. Zbigniewem Kalińskim (kontakt można znaleźć na stronie DK DŁ).

Rekolekcje formacyjne DK

Udział w rekolekcjach ma podstawowe znaczenie w duchowym rozwoju każdego z małżeństw formującego się według charyzmatu Światło-Życie. Same spotkania kręgu nie wystarczą, aby pojawiły się upragnione duchowe owoce.

Na początku formacji podstawowej małżeństw Domowego Kościoła, czyli tuż po pilotażu, fundamentalną rolę odgrywają rekolekcje 15 dniowe - Oaza Rodzin I stopnia (OR I), do udziału w których gorąco Was zachęcamy. Prosimy, aby już od początku roku formacyjnego zastanawiać się i planować swój udział w rekolekcjach OR I w ciągu  wakacji.  Kolejność przeżywanych  rekolekcji formacji podstawowej to; Oaza Rodzin I stopnia( OR I), Oaza Rodzin II stopnia (OR II), Oaza Rekolekcyjna  Animatorów  Rodzin I  (ORAR I), Oaza Rekolekcyjna   Animatorów Rodzin II stopnia (ORAR II), i Oaza Rodzin III stopnia. W następnej kolejności to rekolekcje tematyczne, i specjalistyczne przygotowujące do posługi w poszczególnych Diakonach.

Na stronie internetowej DK  można przeczytać informacje o rodzajach rekolekcji w formacji DK, oraz liczne relacje i świadectwa z rekolekcji organizowanych przez naszą diecezję.

 

Karta kręgu

Każdy krąg DK posiada tzw. kartę kręgu, która zawiera dane kontaktowe poszczególnych małżeństw, pełnione przez nie posługi, uczestnictwo w rekolekcjach, dane kontaktowe                       ks. opiekuna kręgu itp. Karty kręgów służą m. in. celom statystycznym DK, a także jak np. w przypadku wyjazdu małżeństw na rekolekcje z inną diecezją służą potwierdzeniu, że dane małżeństwo rzeczywiście formuje się w DK Diecezi Łowickiej.

Prosimy pary animatorskie o dbałość w aktualizowaniu karty kręgu i sukcesywne jej uzupełnianie, a po zakończeniu posługi o przekazanie jej parze rejonowej i kolejnym animatorom.

Kalendarz pracy rocznej DK Diecezji Łowickiej

W roku formacyjnym, który trwa tak jak rok szkolny - od września do końca sierpnia, obowiązuje Kalendarz pracy rocznej, który na rok 2014/2015 zostanie opracowany i zamieszczony na stronie internetowej  Zawierać  on  będzie daty wszystkich najważniejszych stałych spotkań i wydarzeń, mających miejsce w danych miesiącach, a więc dni wspólnoty (w diecezji i w rejonach), spotkań odpowiedzialnych w diecezji (par animatorskich, łącznikowych, rejonowych, pilotujących) i w kraju (np. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie), wspólnych wydarzeń okolicznościowych (opłatek DK, pielgrzymka rodzin DK do Kalisza).

Zasadą kręgów DK jest kierowanie się Kalendarzem pracy np. przy planowaniu terminu spotkania kręgu macierzystego. Starajmy się nie umawiać spotkań tak, aby pokrywały się z innymi wydarzeniami w diecezji i aby dać możliwość uczestnictwa w nich małżeństwom i rodzinom. Prosimy, odnoście się często do Kalendarza pracy w ciągu roku.

 

Strona internetowa DK diecezji łowickiej

DK naszej diecezji ma swoją stronę internetową: http://dk.lowicz.pl. Strona internetowa to źródło informacji o DK  i warto ją często odwiedzać. Dbamy o to, aby informacje umieszczone na niej były zawsze aktualne i pomocne dla rodzin. Znajdziecie tam zapowiedzi bieżących wydarzeń związanych z DK (ale nie tylko) w naszej diecezji, w rejonach, relacje z wydarzeń minionych, świadectwa, terminy rekolekcji.

Na stronie DK DŁ  jest umieszczona także skrzynka intencji modlitewnych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony DK

Zasady Domowego Kościoła

Zasady Domowego Kościoła to dokument zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski, określający zasady działania i zakres odpowiedzialności poszczególnych członków Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Otrzymacie go przy włączeniu się do Wspólnoty Domowego Kościoła

Zachęcamy do lektury Zasad DK, szczególnie małżeństwa podejmujące posługi i odpowiedzialności począwszy od pary animatorskiej.

 

Teksty Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Zachęcamy do lektury pism Założyciela naszego Ruchu - ks. Franciszka Blachnickiego. Na początek polecamy szczególnie serię "Szkoła modlitwy" oraz książki tj. Chrześcijanie czy sympatycy, Idąc czyńcie uczniami, Uwierzyliśmy miłości i o niej świadczymy, Trzy nawrócenia, Rekolekcje więzienne.

Te pozycje i wiele innych można nabyć na stronie Wydawnictwa Ruchu Światło-Życie (trzeba się zalogować): www.wydawnictwo-oaza.pl.

Pisma formacyjne

– „LIST do wspólnot rodzinnych”

Zachęcamy też do lektury pisma formacyjnego DK Domowy Kościół. List do wspólnot rodzinnych które jest wydawane od 1975 roku, a którego pierwszym redaktorem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. List jest kwartalnikiem, który prenumeruje każde z małżeństw należące do DK. List pomaga dostrzec jedność całej rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, jego lektura pozwala dowiedzieć się więcej i zauważyć, że DK sięga daleko poza parafię czy rejon. List zawiera artykuły z życia DK w całej Polsce, a także za granicą, m.in. relacje z rekolekcji, świadectwa małżeństw oraz konspekty spotkań miesięcznych, które będą przydatne po zakończeniu I i II (część A i B) roku pracy. List będzie Wam przekazywany za pośrednictwem pary animatorskiej.

– „Wieczernik” Zachęcamy również do lektury Wieczernika. Pismo to jest skierowane do całego Ruchu Światło-Życie, a każdy numer skupia się wokół wybranego tematu. Zawiera też różne dodatki np. Wieczernik domowy - specjalnie dla DK, czy Krótkie pomoce liturgiczne - pomagające w posłudze podczas liturgii. Wieczernik ukazuje się co dwa miesiące. Artykuły z numerów archiwalnych są udostępnione na http://www.wieczernik.oaza.pl/

 

Składka małżeńska na rzecz Ruchu Światło-Życie

Jako członkowie Ruchu Światło-Życie podejmujemy odpowiedzialność za materialną stronę jego funkcjonowania. Na rzecz Ruchu małżeństwa przeznaczają jedną dniówkę w ciągu roku, ale jest to składka dobrowolna (zbierana w kręgu i przekazywana parze rejonowej). Składka zasila m. in. fundusz rekolekcyjny.

 

Zakończenie

I na koniec słowa ks. Zbigniewa Kalińskiego - naszego moderatora diecezjalnego:

 

Kochani!

To dla mnie wielka radość i zaszczyt, że mogę przeżywać swoją kapłańską drogę razem z droga Domowego Kościoła Ruchu Światło Życie. Nasza diecezja nie ma długiej tradycji ani najwspanialszego na świecie duszpasterstwa rodzin, ale wierzę mocno, że dzięki Wam i naszemu ruchowi z każdym rokiem coraz więcej będzie tych, którzy świadomie przeżywają swoją wiarę i kroczą za Chrystusem ku niebu w rodzinach. Ja także razem z Wami z każdym rokiem coraz bardziej odkrywam i poznaję Domowy Kościół. Widzę, że jest to wspólnota na „nasze czasy” i grzechem zaniedbania byłoby, gdybyśmy pozostali obojętni na powołanie nas do tego ruchu. Modlę się za Was każdego dnia i już czekam na kolejne wakacyjne rekolekcje, które są dla mnie nie tylko wspaniałym wypoczynkiem ale i umocnieniem dzięki waszemu świadectwu. Pamiętajcie, że w każdej sprawie możecie się do mnie zwracać i Wy i Wasi księża opiekunowie kręgów. Cieszy mnie każdy wasz sukces i martwi każdy problem przed jakim przychodzi Wam stawać na co dzień. Ale wierzę, że opieka Maryi Niepokalanej i wszystkich naszych świętych Patronów będą dla nas skuteczną pomocą w codziennym pokonywaniu przeciwności. Raz jeszcze zapewniam o modlitwie i Wszystkim Wam błogosławię.

Szczęść Boże.

 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »