WRZ
09

Relcja z rekolekcji w Głotowie

Przemodlona Kalwaria Warmińska, była miejscem naszego TAK na wezwanie Boga, gdzie idąc drogą krzyżową uczyliśmy się kochać nasze codzienne życie.

Marzena i Mirek Sikora

Kliknij aby powiekszyc

 

Około czterech kilometrów na zachód od Dobrego Miasta, na Warmii w województwie warmińsko-mazurskim, leży mała wieś Głotowo. Miejscowość ta wzmiankowana jest już  w 1290r. Słynie ona z Sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz Kalwarii Warmińskiej.  Od XIV w. przybywały tu rzesze pielgrzymów oddających cześć Chrystusowi Eucharystycznemu. Bowiem kościół został zbudowany na miejscu cudownego znalezienia Przenajświętszej Hostii, którą ukryto w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów.

W takim to oto przemodlonym miejscu, wręcz przesiąkniętym obecnością Jezusa,  przeżywały w tym roku OAZE II stopnia zarówno rodziny jak i młodzież z Ruchu Światło Życie Diecezji Łowickiej. Łącznie było nas 76 osób. 14 rodzin, w tym 2 z Diecezji Bydgoskiej, 1 z Diecezji Ełckiej, 1 z Diecezji Gdańskiej, 1 z Diecezji Warszawskiej oraz 9 z Diecezji Łowickiej. Młodzież reprezentowało 13 uczestników oraz 3 animatorów.

Rekolekcje prowadzili i nad ich przebiegiem czuwali: ks. Grzegorz Gołąb i ks. Bogumił Bartlewski.

Mieszkaliśmy w 2 domach pielgrzyma, w których dzieci (23) ożywiały każdą ich przestrzeń  i wnosiły dużo radości. Nad bezpieczeństwem dzieci i ich zabawą czuwała diakonia wychowawcza. Niezmordowane i pełne miłości Ewa, Mariola, Dorotka, Basia i Grzegorz oraz Joanna, która próbowała „ujarzmić” nastolatki.

W piękno muzyki wprowadzała nas cierpliwie Marta oraz Joanna.

Czym dla nas prowadzących były te rekolekcje. Czasem spotkania Boga w sobie i w drugim człowieku. Czasem podczas, którego służyliśmy czerpiąc maksymalnie z każdej chwili posługi i z każdej chwili kiedy wraz z innymi uczestniczyliśmy w punktach programu, słuchając (tak by się zdawało) po raz kolejny tych samych treści ale jakże innych w swym bogactwie. Bo tak naprawdę nie ma takich samych rekolekcji. Każde z nich są inne bez względu na to ile razy uczestniczymy w OAZACH I, II i III stopnia. Nieporównywalne w przeżyciach i przemianach jakie się w nas dokonują. Tylko trzeba to zobaczyć i przyjąć. Otworzyć szeroko drzwi na to wszystko co Bóg nam daje, a Bóg daje nam przecież Siebie.

Przemodlona Kalwaria Warmińska, była miejscem naszego TAK na wezwanie Boga, miejscem gdzie idąc drogą krzyżową uczyliśmy się kochać nasze codzienne życie, odnajdywać w tej właśnie codzienności miłość Boga, miejscem EXODUSU, zobaczenia swoich zniewoleń i pracy nad sobą. Miejscem gdzie odczuliśmy dużo radości na pogodnych wieczorach, które stały się dla nas chwilami uwielbiania Boga poprzez śpiew, zabawy i tańce.

Był to też czas spotkania ze świadkami. Małżeństwami, które przed rekolekcjami powiedziały tak i służyły na rekolekcjach jako animatorzy, pełniąc tę posługę po raz pierwszy. Z młodzieżą, która przywracała nam radość i z animatorami młodzieży (Ewą, Rafałem i Pawłem), którzy uczyli nas gorliwości w służbie. Z moderatorami, diakonią i z każdym uczestnikiem wnoszącym swój niepowtarzalny obraz Boga.   

Był też Dzień Wspólnoty, na który przyjechała do nas do Głotowa OAZA Rodzin I stopnia z Diecezji Warszawskiej, pokonując ok. 180 km (w jedną stronę). Przyjechali z dużą gromadka małych dzieci z uśmiechem na ustach, mimo iż po drodze spotkały ich różne niespodzianki. I tak naprawdę już nic więcej nie musieli mówić. Świadczyli swoją postawą.

Za ten dar rekolekcji, dar dany od Boga dziękujemy.

Marzena i Mirek Sikora

 

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »