LIS
16

DWDD w naszej diecezji

W dniu 6.XI.2010r nasza diecezja gościła przedstawicieli wszystkich diecezji filii warszawskiej na Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych.

Beata i Tomek Głowienka

Kliknij aby powiekszyc

       Na początku pragniemy serdecznie podziękować moderatorowi Ruchu ks. Grzegorzowi oraz ks. Zbyszkowi – moderatorowi gałęzi rodzinnej za zaangażowanie w organizację DWDD. Gościliśmy ks. Andrzeja Pawlaka – moderatora filialnego, parę filjalną Elę i Mirka Wrotek oraz Annę Pełkę – sekretarkę DK filii warszawskiej i  odpowiedzialną za Centralną Diakonię Formacji Diakonii.

Spotkanie rozpoczęło się jutrznią w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Skierniewicach, gdzie również nastąpiło zawiązanie wspólnoty. Dalsza część spotkania odbyła się w Gimnazjum Nr 3, w którym czekało na uczestników przepyszne ciasto, kawa i herbata.

Tu gorące podziękowania składamy kręgom z rejonu skierniewickiego, które przygotowały słodki poczęstunek.  Serdeczne podziękowania składamy Marzence i Mirkowi Sikorom, a także  Justynce i Tadeuszowi Trojańczykom za zorganizowanie DWDD oraz za to, że czuwali nad właściwym przebiegiem poszczególnych punktów programu od strony organizacyjnej. Dzięki Nim nie odczuwaliśmy głodu, a humory nam dopisywały mimo deszczowej aury, to Ich ciepło tak na nas promieniowało. Przedstawiciele poszczególnych diakonii mieli możliwość dowiedzieć się, że Skierniewice słyną ze smacznych warzyw i owoców, o których usłyszeli wiele ciekawostek w miejscowym Instytucie.

                Temat jesiennego DWDD brzmiał: „Od diakonii do Stowarzyszenia DIAKONIA Stowarzyszenie DIAKONIA eklezjalną pieczęcią charyzmatu Ruchu Światło-Życie”.

Oprócz par diecezjalnych w DWDD uczestniczyli przedstawiciele diakonii działających w ruchu. Podczas spotkań w grupach utworzonych z pokrewnych diakonii  dzielono się realizacją Charyzmatu w codziennym życiu, napotkanymi trudnościami oraz dostrzeganymi potrzebami jutra – dla mnie i dla diakonii.

Na DWDD dowiedzieliśmy się:

1.       W jaki sposób Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie” wspomaga i zabezpiecza działalność Ruchu Światło-Życie?

Zaletą ruchów w Kościele jest ich spontaniczność i oddolny charakter, jednak istnieje łatwość zagubienia charyzmatu ruchu. Toteż ruchy szukają pewnych form prawnych aby zagwarantować trwanie swego charyzmatu. Taką gwarancję daje Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, które posiada osobowość prawną. 01 grudnia 2000r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, co oznacza, ze Kościół uznał charyzmat Ruchu i wziął odpowiedzialność za Ruch oraz zachęca do podejmowania formacji oazowej.

 

2.       Kto powinien należeć do Stowarzyszenia DIAKONIA?

Mówi o tym ks. Franciszek Blachnicki we fragmencie do Statutu Diakonii Jedności Ruchu Światło-Życie (1981r.): „3. Członkowie ruchu, którzy czują się jego podmiotem, myślą o jego sprawach w kategorii „my”, mają wyraźną świadomość jego charyzmatu i wynikającej z niego misji oraz poczucie odpowiedzialności za wypełnienie tej misji, powinni tworzyć w ruchu grupę bardziej zwartą i określoną, o wyraźnie sprecyzowanym programie i przyjmującą pewną formę organizacyjną. Biorąc pod uwagę fakt, że Kościół w swej tradycji zawsze znajdował formy kościelno-prawne dla zabezpieczenia pojawiających się w nim społecznych charyzmatów, Ruch Światło-Życie pragnie przyjąć dla wyżej określonej części swoich uczestników formę organizacyjną i prawną odpowiadającą aktualnym przepisom prawa kanonicznego. 5. Dla tej części uczestników ruchu, którzy osiągnęli w nim taki stopień dojrzałości, aby móc się stać jego odpowiedzialnym podmiotem przyjmuje się określenie „Diakonia”.

3.       Kto i kiedy może być włączony do Diakonii?

Otóż członkowie Ruchu po formacji podstawowej, którzy uczestnicząc w Oazie Rekolekcyjnej Diakonii (ORD) wyrażą gotowość podjęcia służby stosownej do swoich możliwości po wypełnieniu formularza i przedstawieniu go moderatorowi diecezjalnemu, który zgłasza daną osobę do Centralnej Diakonii Formacji Diakonii. Moderator generalny podpisuje tenże formularz i jest to formalne przyjęcie do diakonii. Przyjecie z uroczystym błogosławieństwem może nastąpić także na COM-ie (Centralna Oaza Matka) lub na Kongregacji Odpowiedzialnych.

                Centralnym punktem spotkania DWDD była Eucharystia w kościele p. w. św. Jakuba, którą celebrowali wszyscy moderatorzy poszczególnych diecezji naszej filii . DWDD zakończyliśmy nieszporami z kapłańskim błogosławieństwem.

Moderatorzy filii podziękowali za zorganizowanie DWDD i ciepłe przyjęcie w naszej wspólnocie. PODZIĘKOWANIA  te przekazujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do stworzenia atmosfery dnia wspólnoty.

                                                                                              Szczęść Boże!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                

      

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »