CZE
14

Beatyfikacja Księdza Jerzego Popiełuszki

W niedzielę 6 czerwca 2010 roku uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu - wyniesienia na ołtarze Ks. Jerzego Popiełuszki.

Teresa i Stanisław Kaba

Kliknij aby powiekszyc

Uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Uczestniczyło w niej około 150 tys. wiernych różnych stanów i w różnym wieku ( dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi). Uroczystej liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. Mszę poprzedziły pieśni religijno-patriotyczne wykonywane przez chóry warszawskie.


Tuż przed mszą beatyfikacyjną odmówiona została modlitwa różańcowa za Ojczyznę, której część poprowadziła Matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko (niedawno skończyła 100 lat). Był to bardzo wzruszający moment. Na myśl przyszła mi Maryja, która również najpierw przeżywała męczeńską śmierć swojego syna, a później jego wniebowstąpienie.


Msza święta rozpoczęła się uroczystą procesją do ołtarza, której towarzyszył śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie abp Amato pozdrowił wiernych w języku łacińskim, po czym przemówił abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski powiedział, że została wysłuchana modlitwa milionów wiernych, którzy przez 26 lat nawiedzali grób ks. Jerzego w parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Podkreślił, że jest to wielki dzień w historii archidiecezji warszawskiej, Kościoła i dla całej naszej Ojczyzny, bo oto z woli papieża Benedykta XVI zostanie włączony do grona błogosławionych sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko, polski kapłan i męczennik. Arcybiskup Kazimierz Nycz zwrócił się również do mamy księdza Jerzego dziękując za syna kapłana i męczennika. Wszyscy uczestnicy Mszy powstali z miejsc i nagrodzili matkę księdza Jerzego długimi oklaskami. Podczas obrzędu beatyfikacji abp Nycz, zwracając się do delegata Ojca Świętego, poprosił Benedykta XVI o włączenie w poczet błogosławionych Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Metropolita przedstawił życiorys ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie została odczytana formuła beatyfikacyjna, w języku łacińskim przez abp Angelo Amatora, w języku polskim zaś przez abp Nycza. Z przekazanej formuły wszyscy dowiedzieli się, że Słudze Bożemu Jerzemu Popiełuszce odtąd przysługuje tytuł Błogosławionego, a święto ks. Jerzego Popiełuszki będzie obchodzone 19 października, w dniu śmierci kapłana-męczennika. Następnie odśpiewano uroczyście Alleluja i odsłonięty został obraz beatyfikacyjny ks. Jerzego. Nowy Błogosławiony spoglądał na tłumy wiernych z wielką miłością i troską. Następnie weszła procesja z relikwiami, której towarzyszyła Marianna Popiełuszko i ks. Zygmunt Malacki proboszcz żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki. Relikwie zostały złożone pod obrazem ks. Jerzego. W tym czasie została zaśpiewana pieśń „Nie daj się zwyciężać złu, zło dobrem zwyciężaj".


Homilię wygłosił abp Amato, który powiedział m.in. że nowy Błogosławiony był kapłanem i męczennikiem wytrwałym, prawdziwym świadkiem Chrystusa, bronił kościoła i wolności tych, którzy byli ciemiężeni i upokorzeni. On zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi. Wyrażał swoją miłość nawet wobec prześladowców. Delegat papieski podkreślił, że ks. Popiełuszko czerpał siły z Eucharystii. Przypomniał też słowa samego ks. Popiełuszki, wypowiedziane podczas ostatniej przez niego odprawianej Mszy św. w Bydgoszczy, 19 października 1984 r. „Módlmy się byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". Abp Amato podkreślił również, że nowy Błogosławiony jest wzorem dla kapłanów, szczególnie w obchodzonym obecnie roku kapłańskim.

Podczas mszy beatyfikacyjnej modlono się m.in. za Ojczyznę, aby pozostała wierna wartościom, o które walczył Ks. Jerzy, za ludzi pracy i środowiska z którymi związany był Błogosławiony, ale również za sprawców śmierci kapłana, aby zmarłym Bóg okazał miłosierdzie a żyjącym dał łaskę nawrócenia.


W procesji z darami szli m.in. związkowcy z „Solidarności" przedstawiciele służby zdrowia, górnicy, hutnicy, mieszkańcy rodzinnej parafii ks. Jerzego.

Na zakończenie Mszy beatyfikacyjnej głos zabrał abp Kazimierz Nycz. Podziękował za obecność przedstawicielom Episkopatu Polski, kapłanom z całej Polski, gościom z zagranicy, parafianom opiekującym się nieustannie grobem ks. Jerzego i wszystkim wiernym uczestniczącym w tej uroczystości.


Po Mszy świętej beatyfikacyjnej ruszyła kilkutysięczna procesja z relikwiami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. My też szliśmy trochę w procesji ulicą Nowy Świat i chłonęliśmy tą podniosłą atmosferę. Do domu wracaliśmy napełnieni radością i szczęśliwi, że byliśmy świadkami tak wielkiego wydarzenia. W naszych myślach królowały słowa „nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj". Nie odczuwaliśmy żadnego zmęczenia, pomimo, że dziś słońce mocno grzało. W pociągu, którym wracaliśmy do Skierniewic panowała serdeczność, życzliwość, ludzie uśmiechali się do siebie. Pomyślałam, że to Nowy Błogosławiony tak chwycił wszystkich za serca...

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »