LUT

Spotkanie Diakonii Życia

Szacunek do życia rodzi się z adoracji Jezusa Chrystusa

Teresa i Piotr

W środę 16 lutego 2022 roku w Skierniewicach odbyło się spotkanie Diakonii Życia naszej diecezji. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą przeżywaną w parafii Św. Stanisława BM, po której wspólnie z ks. Grzegorzem, proboszczem  parafii, udaliśmy się na plebanię, by tam zasiąść do kręgu. W spotkaniu, oprócz ks. Grzegorza, uczestniczyły cztery małżeństwa z Diakonii Życia DK.

Tematem przewodnim spotkania był trwający w Kościele powszechnym Synod o Synodalności. Ojciec Święty poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących. Każdy z nas jest zaproszony do wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu.
Podczas spotkania pochyliliśmy się nad nauczaniem bł. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat życia, małżeństwa i rodziny, który poddajemy refleksji synodalnej w rejonie Skierniewice. Nauczanie prymasowskie zgłębialiśmy na podstawie artykułu ks. dr Jerzego Jastrzębskiego "Prawo do życia fundamentem wszelkich praw człowieka".
Następnie Ks. Grzegorz opowiedział o tym, jak w naszej diecezji, i w naszym rejonie, odpowiedzieliśmy na zaproszenie Papieża Franciszka. Główne spotkanie synodalne odbędzie się 2 kwietnia br., w Skierniewicach, w ramach Sympozjum Dar Życia. Mszy Św. w kościele Św. Stanisława BM o godz. 9.00 będzie przewodniczył ks. Biskup Wojciech Osial, zaś konferencje oraz panel synodalny odbędą się w budynku Centrum Kultury i Sztuki.
Co dalej z zebranymi wnioskami, świadectwami, wypowiedziami? Zgodnie z założeniami synodu, powstanie z nich diecezjalny dokument końcowy i  stanie się tak w każdej diecezji na świecie. Pod koniec czerwca dokumenty diecezjalne zostaną przekazane do sekretariatów odpowiednich Episkopatów krajowych, a stamtąd w formie ogólnopolskiej syntezy trafią do Rzymu. Do marca 2023 odbędą się synodalne spotkania w ramach kontynentów, a w październiku 2023 odbędzie się zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie.

Zaproszenie na spotkanie synodalne

Dziękujemy Panu Bogu za dar spotkania, doświadczenie “podążania razem” i wspólnego słuchania głosu Kościoła.
Teresa i Piotr Bibikowie