WRZ
11

LIST PARY DIECEZJALNEJ KASI I TOMKA WIDULIŃSKICH

Rozpoczynając kolejny rok pracy formacyjnej, zatytułowany "Pamięć i tożsamość", pragniemy podzielić się z Wami naszymi refleksjami.

Kasia i Tomek Widulińscy

thumbnail

Po Podsumowaniu pracy rocznej Domowego Kościoła, które odbyło się w dniach 16 - 17 września 2006r. w Warszawie. Zgodnie z punktem 33 ppkt e Zasad DK, upłynęła kadencja pary krajowej. W związku z tym na sobotnim spotkaniu odbyły się wybory, w których wzięły udział pary diecezjalne i krąg centralny ( w skład kręgu centralnego wchodzą: para krajowa, pary filialne, skarbnicy oraz dwie osoby z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła). Nową parą krajową Domowego Kościoła zostali wybrani Jolanta i Mirosław Słobodowie. Jolanta i Mirosław mieszkają w Szczecinie, są małżeństwem od 17 lat, mają troje dzieci. Od 2001 roku pełnili posługę pary filialnej w filii poznańskiej, a latach 1998-2001 posługę pary diecezjalnej, od wielu lat posługują w diakonii rekolekcyjnej. Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę, że jest to posługa trudna, dlatego prosimy o modlitwę w ich intencji. W sobotnie przedpołudnie uczestniczyliśmy również w konferencji wygłoszonej przez o. Andrzeja - benedyktyna z Tyńca, w czasie której przedstawił nam swoje przemyślenia odnośnie ojcostwa. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na deficyt ojcostwa w dzisiejszym świecie oraz ukazał Boga jako wzór Ojca, który tak potrafił pokierować życiem swojego Syna, aby mógł w pełni okazać swoją chwałę.


Tego samego dnia o godzinie 15 uczestniczyliśmy we mszy św. pod przewodnictwem bp Mariana Dusia - biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Swoją obecnością zaszczycił nas Prymas Polski Józef Glemp, który wygłosił homilię. Bardzo ważnym punktem programu było spotkanie w filiach. Wyjątkowym gościem na spotkaniu naszej filii była s. Jadwiga Skudro. W czasie spotkania filialnego zwrócono nam szczególną uwagę na dbałość o charyzmat naszego Ruchu. Przypominamy, że zgodnie z Zasadami DK pkt. 21 "członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację!" Formację podstawową stanowi przeżycie tematów formacyjnych według podręczników I i II roku pracy, oazy rekolekcyjnej I, II i III stopnia oraz ORAR I i II stopnia. Członkowie DK po przeżyciu formacji podstawowej podejmują formację permanentną poprzez: ciągłe pogłębianie formacji podstawowej, realizację na spotkaniach miesięcznych tematów według materiałów proponowanych przez Centralną Diakonię DK lub według własnego wyboru, udział w rekolekcjach i sesjach tematycznych DK, Triduum Paschalne przeżywane w formie rekolekcyjnej we własnej parafii albo wyjazdowe, uczestnictwo w ORD (Oaza Rekolekcyjna Diakonii), udział w rekolekcjach organizowanych przez RŚ-Ż i innych. Rodziny DK dla budowania jedności Ruchu uczestniczą w dniach wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Taki dzień wspólnoty dla naszej diecezji odbył się w minioną niedzielę- 17.09. w Domaniewicach. Wielką radością naszą był fakt, że uczestniczyło w nim kilkanaście małżeństw - nowych członków naszego Ruchu. Z drugiej jednak strony bardzo brakowało tych, którzy trwają (wegetują?) we wspólnocie od kilku lat. DK w diecezji łowickiej liczy ok. 80 małżeństw czyli 160 osób, a na dniu wspólnoty było nas nie więcej niż 60! Czy rzeczywiście 100 osób jednocześnie miało tak pilne sprawy, że nie mogło być w Domaniewicach? Mamy angażować się w proponowaną formację! Jeżeli nie wypełniamy zobowiązań, nie staramy się budować jedności Ruchu, nie jeździmy na rekolekcje, to tak naprawdę nie mamy prawa nazywać się Domowym Kościołem. W roku pracy, w którym szczególnie zwracamy uwagę na tożsamość naszego ruchu i pamięć świadków, weźmy sobie głęboko do serca słowa Jana Pawła II "Trzymajcie się wszystkiego, czego nauczył was założyciel". W czasie niedzielnego spotkania ogólnego Ania i Jacek Nowakowie zdali relację z pracy kręgu centralnego. Ostatnio pracowano nad poprawieniem i uzupełnieniem zasad DK, które zostały zatwierdzone przez KEP.

DEKRET
Konferencja Episkopatu Polski na 335 Zebraniu Plenarnym obradującym w Warszawie w dniach 8 i 9 marca 2006 r., działając w oparciu o kan. 312 § 1 p. 2 oraz kan. 314 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zatwierdziła "Zasady Domowego Kościoła" - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło - Życie na czas nieokreślony. "Domowemu Kościołowi, działającemu w ramach Ruchu Światło Życie w Kościele w Polsce oraz wszystkim jego członkom - udzielam z serca błogosławieństwa na wierną i radosną służbę Panu Bogu i rodzinom."

Józef Michalik Metropolita Przemyski Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

W najbliższym czasie prace centralnej diakonii DK skoncentrują się na uporządkowaniu i uzupełnieniu materiałów formacyjnych. Wielką radością Ruchu jest także to, że DK obecny jest także poza granicami kraju, powstają nowe kręgi a delegaci DK zapraszani są na sympozja, zjazdy i kongresy dotyczące rodziny we współczesnym świecie. Same dobre wiadomości mieli dla nas. kończący swoją posługę, skarbnicy DK. Zauważono stabilizację finansową. Dzięki naszej ofiarności można było poczynić inwestycje w domu na Jagiellońskiej, Centrum na Kopiej Górce oraz w archiwum w Lublinie. My także jesteśmy wdzięczni za składki, które do nas spływają. Dzięki Wam mogliśmy zakupić nowe materiały formacyjne oraz wspomóc w wyjeździe rekolekcyjnym tych, którym na przeszkodzie stanęły względy finansowe. Moderator Ruchu Światło- Życie- ks. Roman Litwińczuk przypomniał o kongregacji Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło- Życie, która odbędzie się 20-22.X. w Niepokalanowie. Uczestnicy będą rozważać co w charyzmacie Oazy Rekolekcyjnej jest nienaruszalne, a co należałoby zmienić, gdyż, jak podkreślił ks. Litwińczuk "Charyzmat Oazy jest żywy i adresowany do żywych ludzi." Moderator DK- ks. Jan Mikulski prosił, abyśmy pielęgnowali w sobie myślenie o sprawach Bożych i nie zapominali o modlitwie w intencji procesu beatyfikacyjnego Sł. B. Franciszka Blachnickiego. Na koniec głos zabrała nowa para krajowa, która zwróciła się do wszystkich z pytaniem, "czy członkowie DK pamiętają, że nasz Ruch jest ruchem ewangelicznym, który ma ożywiać parafię?" Dla nas wielką radości był fakt, iż po raz pierwszy na spotkaniu krajowym nie byliśmy sami. Towarzyszył nam ksiądz moderator jednego z rejonów. Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o modlitwę w intencji Ruchu w naszej diecezji oraz wszystkich posługujących. Szczególną troską otoczmy kapłanów.

Udostępnij na Facebooku
Zobacz archiwum »